Higiena jamy ustnej, a rozwój mowy

higiena jamy ustnejW dzisiejszych czasach przesądy dotyczące znaczenia zębów mlecznych, a raczej jego braku odeszły w niepamięć. Zbyt wczesne usunięcie zęba mlecznego może skutkować przesuwaniem pozostałych w miejsce szczeliny, nie pozostawiając miejsca na wyrośnięcie zęba stałego. Następstwem jest nieprawidłowe ustawienie się zębów, których korekcja wymaga dużych nakładów siły i czasu.

Obecnie wiele dzieci będących w wieku 3-4 lat ma znaczne problemy z zębami. Jeszcze przed pojawieniem się zębów stałych obserwuje się występowanie próchnicy. W związku z powyższym stomatolodzy przedstawili podstawowe reguły jakimi powinno się kierować w ramach profilaktyki.

  1. Zdrowe odżywianie się dziecka.

Mieszane pożywienie ma korzystny wpływ na budowę oraz stan uzębienia. Spożywanie słodyczy prowadzi do rozwoju bakterii oraz narusza szkliwo zęba, które pełni rolę ochronną, dlatego rzadkie ich jedzenie również będzie pełniło rolę profilaktyki.

  1. Stosowanie preparatów z fluorem.

Wzmacnia on szkliwo zębów, dlatego aplikowanie go już w pierwszych dniach życia sprawi, że zęby będą odporne na ataki kwasów, wytworzonych przez bakterie.

  1. Regularne wizyty u stomatologa.

Dzięki temu rodzice uczą dziecko prawidłowych zachowań zdrowotnych, a w momencie gdyby pojawiły się kłopoty z zębami, będą one dostatecznie wcześnie dostrzeżone by móc podjąć właściwe leczenie w odpowiednim czasie. Warto zacząć w niemowlęctwie!

  1. Systematyczna pielęgnacja oraz czyszczenie zębów.

Resztki posiłku i śliny rozkładają cukier i wytwarzają kwasy, czego konsekwencją jest niszczenie zębów. Ponadto specjaliści podają, aby dzieci dwuletnie myły zęby regularnie, minimum trzy razy dziennie oraz po każdym słodkim posiłku.

Nieleczona choroba cywilizacyjna jaką jest próchnica może powodować przedwczesne wypadanie zębów mlecznych. Powstałe ubytki prowokują wkładanie w nie języka przez dziecko, co utrwala jego nieprawidłowe – międzyzębowe ułożenie. Może to doprowadzić do zaburzeń w rozwoju artykulacji w postaci seplenienia międzyzębowego i bocznego. Redukcja lub zmiany głosek powstają wówczas, gdy w uzębieniu przednim są widoczne braki.

Dzięki spełnianiu powyższych reguł profilaktyki przedstawioną przez specjalistów dzieci mogą się cieszyć ładnymi i zdrowymi zębami przez całe ich życie, bez konsekwencji dla ich nieprawidłowej artykulacji.