Jaką butelkę wybrać?

butelkaZdarza się niekiedy, że mama nowonarodzonego dziecka nie może karmić piersią lub karmienie z butelki jest dodatkową formą karmienia. U dzieci karmionych piersią należy w sposób świadomy i przemyślany dobierać rodzaj smoczka, który będzie montowany w butelce. Z przyczyn logopedycznych karmienie naturalne i karmienie butelką powinny być maksymalnie do siebie podobne.

Dostępne rodzaje smoczków

Na rynku można spotkać się z ogromna ilością różnego rodzaju smoczków. Można wyróżnić smoczki:
– anatomiczne,
– proste,
– szerokootworowe.

Dodatkowo materiał z jakiego wykonany jest smoczek również powoduje wiele pytań. Najczęściej spotykane:
– kauczukowe (lateksowe),
– silikonowe.

Cechy butelki ze smoczkiem

Jednakże jakie cechy powinna zawierać zakupiona butelka? Warto, żeby butelka ze smoczkiem posiadała:
– szeroką podstawę,
– miękką, dynamiczną końcówkę,
– antykolkowy system odpowietrzania,
– wyprofilowany kształt.

A jaki smoczek?

Smoczek powinien być zawsze odrobinę trudniejszy od piersi wówczas zwracamy uwagę na materiał oraz kształt smoczka, jego profil oraz sposób funkcjonowania. Sesja poboru pokarmu z butelki powinna być czasowo porównywalna z sesją karmienia z piersi, a nawet odrobinę dłuższa, bo to będzie oznaczało, że dziecko musi włożyć większy wysiłek w pobranie podobnej porcji pokarmu z butelki niż podczas karmienia naturalnego. Jednakże może okazać się, że kwestii materiału, wielkości dziurki czy nawet rodzaju smoczka warto dobierać indywidualnie do potrzeb dziecka.

Prawidłowy sposób karmienia, używanie odpowiednich akcesoriów sprawi prawidłowe kształtowanie się aparatu artykulacyjnego pociechy, a to zależy ogromnie od tego, jakiego wyboru dokona Rodzic.

Wszystkie parametry żywienia powinny być ustawione według wyższych standardów i modyfikowane adekwatnie do możliwości dziecka, dlatego nie sposób powiedzieć, że powyższe cechy nadają się dla każdego dziecka. Wówczas, gdy są problemy podczas karmienia lub Rodzic nie jest pewny co do wybrania odpowiedniej butelki dla swojego dziecka, warto żeby skonsultował się z logopedą.

Wiem, że powyższe informacje nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie „Jaką butelkę wybrać?”. Nie ma możliwości rzetelnej odpowiedzi bez konsultacji specjalisty. Ważne, żeby każdy Rodzic wiedział, że wybór tego elementu wyprawki również ma znaczenie i nie należy brać każdej butelki, która jest modna, tańsza czy akurat w promocji.