Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Wiedza medyczna nie określa wieku, w którym należy odstawić dziecko od piersi. Karmienie piersią to naturalny proces żywienia i modulowania odporności oraz unikalna relacja matki z dzieckiem. Wątek, który jest często tematem dyskusji wśród rodziców i specjalistów, wciąż nie ma jasno określonej odpowiedzi.

Nie jest kwestią dyskusji to, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem podaży pokarmu. Z punktu widzenia logopedy to doskonały trening aparatu oralnego. Dzięki temu treningowi dziecko uczy się gospodarowania oddechem, koordynacji funkcji motorycznych jamy ustnej, sekwencyjności.

Nad czym się tu zastanawiać?

Otóż trzeba pamiętać, że funkcja ssania ma swoje granice. Podczas prawidłowego ssania zarówno wdech i wydech następuje przez jamę nosową. Maluch nie korzysta wówczas z oddechu przez usta, ponieważ spowodowałoby to utratę podciśnienia wewnątrz jamy ustnej, co jest niezbędne do skutecznego ssania.

Jak to jest w przypadku artykulacji?

Podczas mówienia korzystamy z wdechu przez nos i wydechu przez jamę ustną. Bez tej współzależności trudno jest mówić. Należy dodać, że jest ogromna zależność między karmieniem, a mówieniem. Przy ssaniu środkowa część języka jest uniesiona w kierunku podniebienia. Ta pozycja powoduje nieliczną realizację dźwięków mowy. Do stworzenia możliwości artykułowania innych dźwięków potrzebne jest obniżenie środkowej części języka i uniesienie jego czubka. Większość głosek tego potrzebuje, aby brzmiały poprawnie. Integrowanie odruchów na rzecz wyższych funkcji tego wymaga.

Pojawia się również w dyskusji aspekt ortodontyczny, ponieważ wsunięty czubek języka między wały dziąsłowe może przyczynić się do powstawania zgryzu otwartego, a w następstwie do wad wymowy.

Analizowane aspekty należy przełożyć na indywidualny przypadek dziecka, gdyż nie można powiedzieć, że każde dziecko będzie miało problemy logopedyczne, nie mniej można myśleć o czynniku podwyższonego ryzyka długoterminowego karmienia piersią jako zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia trudności.

Podsumowując rozważania pamiętajmy, że decyzję o odstawieniu dziecka od piersi podejmuje matka, jednakże odnosząc się do formy żywienia dziecka jako kwestię indywidualną, warto sięgać opinii specjalistów, która często będzie pomocna w podjęciu ostatecznych decyzji.