Logopeda w życiu noworodka

Kiedy w rozmowie mówię, że jestem logopedą i skupiam się na terapii noworodków, niemowląt w większości spotykam się z reakcją „Ale jak to? Przecież ono jeszcze nie mówi?!” – jeżeli ktoś nadal nie wie jakie są specjalizacje i czym się zajmują logopedzi różnych specjalności to zapraszam do wpisu „Logopeda – kto to taki„.

Niejednokrotnie lekarze odsyłają dzieci w wieku dwóch lat ze stwierdzeniem „ma czas„. Przecież wśród znajomych, w rodzinie zawsze znajdzie się ktoś kto powie – poczekaj, na pewno nie ma się czym martwić. Ale czy na pewno?

Niestety, nic w życiu samo nie przechodzi, dziecko „nie wyrasta” z różnych rzeczy, nic nie dzieje się bez przyczyny. Dlatego pierwsze kroki oddziaływań logopedycznych powinno zacząć się już na oddziale neonatologii. Nie jest to właściwa terapia. Jest to konsultacja w zakresie podstawowych aspektów, które w przyszłości mogą w znaczący sposób wpłynąć nie tylko na mowę dziecka, ale również na jego ogólny rozwój. Najmłodsze dziecko jakie diagnozowałam gabinetowo miało 4 dni.

Zatem co takiego logopeda bada u noworodków – czy skala Apgar nie sprawdza wszystkiego?

Dla logopedów skala Apgar jest wskaźnikiem, jednak bada ona stan ogólny dziecka „tu i teraz”. Logopeda może sprawdzić noworodka już 2. godziny po porodzie. Ocenia on podstawowe funkcje: oddechowo-fonacyjne oraz pokarmowe, ale również budowę anatomiczną aparatu mowy i jego symetrię.

W tym miejscu rola logopedy się nie kończy. Zalecana jest konsultacja noworodka z neurologopedą również w przypadku problemów z karmieniem. Specjaliści wczesnej interwencji logopedycznej, neurologopedzi podpowiedzą jaka pozycja podczas karmienia jest wskazana (często z udziałem fizjoterapeutów), jak ułatwiać ten proces, a także podpowiedzą jak przechodzić do kolejnych etapów karmienia, jak rozszerzać dietę lub kiedy i jaki kubek wprowadzić w życie dziecka.

Mowa jest osadzona w fizjologii naszego organizmu. Nam jako człowiekowi udało się na tych podstawach wykształcić system komunikacji – język werbalny. Wiele późniejszych wad można skorygować już na samym starcie oszczędzając sobie, a przede wszystkim dziecku wielomiesięcznych terapii. Mając to wszystko na uwadze zachęcam do konsultacji logopedycznych dzieci, również tych, które jeszcze nie mówią 🙂