Pierwsze spotkanie noworodka z logopedą

Pierwsze spotkanie z logopedą to przede wszystkim rozmowa z Rodzicami. Niezbędne jest poznanie historii dziecka. Potrzebne jest wówczas przygotowanie wszelkich badań oraz kart informacyjnych oraz innych aspektów, które wymieniam poniżej. Dodatkowo na spotkaniu badamy jamę ustną (o ile dziecko na to pozwala).

Logopeda sprawdza wiele aspektów: u noworodków i niemowląt m.in. ssanie, oddychanie, połykanie, ale również komunikację. Im starsze dziecko tym więcej obszarów rozwoju wymaga weryfikacji. W związku z powyższym zdarza się, że logopeda odsyła dodatkowo na konsultacje do innych specjalistów w celu znalezienia przyczyn występujących nieprawidłowości jeżeli zostaną dostrzeżone. Praca holistyczna względem pacjenta jest najważniejsza!

Warto przygotować:

  1. Wyniki badań dziecka (od urodzenia).
  2. Wypisy ze szpitala w przypadku hospitalizacji/ karty informacyjne.
  3. Filmik i zdjęcia śpiącego dziecka.
  4. Przygotowanie do sprawdzenia jamy ustnej (przez zabawę).
  5. Filmiki z zabawy (samodzielnej oraz wspólnej).
  6. W przypadku dzieci, u których rozpoczęto rozszerzanie diety:
  • filmy dziecka spożywającego posiłek (ok. 2 minuty) i pijącego z kubka/bidonu (w zależności od tego co zostało wprowadzone),
  • listę produktów, które dziecko je, a których nie je/ bądź odrzuciło,
  • min. 3 dni dziennika żywieniowego (wszystko co dziecko zjadło/wypiło z uwzględnieniem ilości oraz godzin posiłku).
Dominika Kopczyńska Neurologopeda

Autor

Dominika Kopczyńska

Neurologopeda, Logopeda Wczesnej Interwencji

Prowadzę Gabinet Logopedyczny GuguKabi dojeżdżając do pacjentów w Olsztynie i okolicy. Pracuję z noworodkami i niemowlętami, rozwiązując problemy ssania, połykania, karmienia oraz wędzidełek języka (certyfikat Tongue Tie Specialist). Jestem certyfikowany terapeutą AOMT i Empathy Dolls®, współpracuję z Hura Medical Center i Fundacją Mlekiem Mamy. W terapii łączę metody naukowe z indywidualnym podejściem: „Nie ma uniwersalnych ćwiczeń – każde dziecko ma swoją historię”.