Rola logopedy – początek

Rola logopedy zaczyna się już od narodzin dziecka, ponieważ zaburzenia w rozwoju mowy mają często źródło nawet w pierwszych miesiącach życia.

Opieka logopedyczna, co za tym idzie również profilaktyczne działania logopedyczne są podejmowane przez logopedę już na oddziale położniczo – noworodkowym. Rodzice nie myślą w tym okresie o tym, jak będzie mówić ich pociecha i nie podejrzewają również, że odpowiednio podejmowane działania profilaktyczne oraz odpowiednia stymulacja są kluczowe dla prawidłowego rozwoju mowy dziecka.

Większość dzieci, które trafiają do gabinetów logopedycznych otrzymują skierowanie w 6 roku życia, kiedy zakończony jest rozwój mowy, a wszelkie nieprawidłowości związane z artykulacją i układem artykulatorów są utrwalone. W związku z powyższym korygowanie obecnych nieprawidłowości przysparza dużo pracy, a im dłużej odwlekamy tym większe trudności możemy napotkać. Każdy z nas na pewno wie, jak trudno zmienić nawyki.

Należy uświadomić sobie, że jeżeli rozwój mowy trwa już od momentu poczęcia, to kolejnym etapem tego procesu są narodziny dziecka, wówczas rola logopedy się rozpoczyna.