Rola rodzica podczas terapii

rola rodzicaW pracy logopedycznej ważna jest nie tylko relacja logopeda – dziecko, ale również taka relacja jak logopeda – dziecko – rodzic. Rola rodzica, współpraca w terapii swojej pociechy jest ogromnie ważna – każdy logopeda stara się przekazać tą kwestie. Oczywiste jest, że to logopeda czuwa nad wszystkim, daje wskazówki jak pracować w domu, ale właśnie.. praca w domu jest jednym z czynników, dzięki któremu praca z dzieckiem owocuje zamierzonymi efektami.

Zmotywowany rodzic oznacza zmotywowane dziecko. Wraz z udziałem rodziców pracujących z dzieckiem w domu zwiększamy efektywność samej terapii. Ważnym czynnikiem motywującym myślę jest również to, że im ta współpraca podczas terapii będzie systematycznie realizowana tym szybciej się ona zakończy – w przeciwnym razie będzie ona długa i żmudna. Rozumiem fakt, że natłok obowiązków i brak czasu sprawia, że ćwiczenia logopedyczne w domu potraktowane są jako kwestia drugorzędna, ale jakże ona jest istotna dla samego dziecka – w końcu wszystko co robimy to właśnie dla swoich pociech.

Motywujmy dzieci, dzięki czemu one same będą wiedziały, że to ma jakiś sens przy czym zbudują dodatkowo swoją pewność siebie i chęć do dalszej współpracy. Dajmy im przykład – dzieci są jak papużki, pięknie naśladują to, co robimy. To Wy Rodzice jesteście autorytetem dla swojego dziecka.