Rozszerzanie diety łyżeczką

Zarówno towarzystwa naukowe jak i sami eksperci na całym świecie zgodnie zalecają, żeby niemowlęta karmić wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym czasie kiedy dziecko wykazuje gotowość, nadchodzi kolejny ważny etap jakim jest wprowadzenie dodatkowych produktów, jakimi są pokarmy uzupełniające.

Rodzice często decydują się rozpocząć rozszerzanie diety łyżeczką. Łyżeczka nie powinna być za miękka, aby nie miała możliwości uginania się na języku niemowlaka. Twarda łyżeczka spełnia właściwe funkcje niezbędne do skutecznego zbierania z niej pokarmu. Łyżeczka również musi być płaska, aby dziecko nie wycierało pokarmu podczas wyjmowania jej z buzi o górną wargę.

Do początkowej nauki karmienia najlepiej zastosować małe łyżeczki do kawy, które dzięki swojemu wyprofilowaniu pozwalają na uniknięcie ściągania pokarmu o górną wargę dziecka. Wielkość pokarmu na łyżeczce powinna zajmować jedną trzecią jej wielkości. Prawidłowo podany pokarm polega na położeniu łyżeczki na języku dziecka i proste wyciągnięcie z jamy ustnej. Nie należy karmić dziecka w sposób pasywny, czyli nie wymagając prawidłowo skoordynowanej pracy warg, języka oraz żuchwy. Jeżeli jest właśnie taki sposób postępowania karmienie polega na wlewaniu lub wkładaniu pokarmu do jamy ustnej. Konsekwencją jest nieprawidłowa pozycja głowy oraz całego ciała niemowlaka.

Rodzaj pożywienia idzie w parze z okresem rozwojowym dziecka, dlatego nie należy zbyt długo stosować karmienia pokarmami papkowatymi, półpłynnymi. Konsekwencją takich czynów może być obniżanie napięcia mięśni.

Wpojone nawyki żywieniowe w okresie niemowlęcym przesądzają o jego późniejszym stanie zdrowia psychofizycznego oraz pracy narządów odpowiadających za prawidłową mowę.

Dominika Kopczyńska Neurologopeda

Autor

Dominika Kopczyńska

Neurologopeda, Logopeda Wczesnej Interwencji

Prowadzę Gabinet Logopedyczny GuguKabi dojeżdżając do pacjentów w Olsztynie i okolicy. Pracuję z noworodkami i niemowlętami, rozwiązując problemy ssania, połykania, karmienia oraz wędzidełek języka (certyfikat Tongue Tie Specialist). Jestem certyfikowany terapeutą AOMT i Empathy Dolls®, współpracuję z Hura Medical Center i Fundacją Mlekiem Mamy. W terapii łączę metody naukowe z indywidualnym podejściem: „Nie ma uniwersalnych ćwiczeń – każde dziecko ma swoją historię”.