Wędzidełko wargi górnej u noworodków – wpływ skrócenia na rozwój i funkcjonowanie jamy ustnej

Noworodek na rękach mamyWędzidełko wargi górnej to cienki fałd tkanki łącznej łączący wewnętrzną stronę górnej wargi z dziąsłem powyżej górnych siekaczy. Choć jego obecność jest naturalna, jego skrócenie może prowadzić do różnych trudności w funkcjonowaniu jamy ustnej nie tylko u noworodków. Problemy te mogą obejmować karmienie piersią, rozwój zgryzu, artykulację oraz estetykę twarzy.

Czym jest wędzidełko wargi górnej?

Wędzidełko wargi górnej to struktura anatomiczna stabilizująca ruchy wargi i wspierająca rozwój jamy ustnej. Skrócone wędzidełko może ograniczać unoszenie wargi, co wpływa na ssanie, połykanie i późniejszą mowę.

Jak wygląda prawidłowe i skrócone wędzidełko?

Prawidłowe wędzidełko nie ogranicza ruchu wargi. Skrócone może powodować trudności z unoszeniem wargi i problemy z zamykaniem ust. Prawidłowa ocena wędzidełka obejmuje wywiad logopedyczny, ocenę karmienia oraz badanie noworodka/ niemowlęcia.

Objawy skróconego wędzidełka wargi górnej u noworodka:

  • trudności z uchwyceniem brodawki,
  • pęcherzyki na wargach,
  • wyciek mleka z kącików ust,
  • ograniczone: otwieranie ust, ruchomość warg i policzków,
  • ślizganie się po piersi,
  • męczliwość podczas karmienia,
  • częste krztuszenie się lub połykanie powietrza.

Jeśli zauważasz te objawy, warto skonsultować się z logopedą.

Wpływ skróconego wędzidełka na rozwój noworodka

Oddychanie i postawa jamy ustnej

Skrócone wędzidełko może predysponować do oddychania przez usta. Wówczas maluszek oddycha torem ustnym lub mieszanym. Nieprawidłowy tor oddychania będzie wpływał na nieodpowiedni rozwój twarzoczaszki, bezdechy podczas snu.

Karmienie piersią i butelką

Skrócone wędzidełko może powodować trudności w ssaniu, zawijanie wargi górnej (trudność w uszczelnieniu na piersi czy butelce), a w następstwie powodować bolesność podczas karmienia piersią.

Rozwój zgryzu i jamy ustnej

Może prowadzić do diastemy (przerwy między siekaczami górnymi), wpływać na kształt podniebienia, ubytków w tkance dziąsła górnego, powodować wrażliwość przy dotyku czy podczas higieny, wąską szczękę, w przyszłości stłoczenie zębów, próchnicę.

Problemy z artykulacją

Ograniczona ruchomość wargi może utrudniać wymowę dźwięków „p”, „b” i „m”.

Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Profilaktycznie – w okresie noworodkowym lub jeśli zauważasz u swojego dziecka trudności w oddychaniu, ssaniu, gryzieniu, wymowie warto umówić się na konsultację logopedyczną.

Diagnostyka i metody leczenia skróconego wędzidełka

Specjalista (logopeda wczesnej interwencji/neurologopeda) ocenia przede wszystkim funkcję obszaru oralnego, elastyczność i ruchomość wędzidełka. W niektórych przypadkach zalecana jest frenulotomia.

Skrócone wędzidełko wargi górnej może wpływać na rozwój dziecka. Warto skonsultować je z logopedą, aby uniknąć trudności w oddychaniu, karmieniu, rozszerzaniu diety i mowie.

Masz wątpliwości? Skontaktuj się ze mną i umów konsultację logopedyczną!

Dominika Kopczyńska Neurologopeda

Autor

Dominika Kopczyńska

Neurologopeda, Logopeda Wczesnej Interwencji

Prowadzę Gabinet Logopedyczny GuguKabi dojeżdżając do pacjentów w Olsztynie i okolicy. Pracuję z noworodkami i niemowlętami, rozwiązując problemy ssania, połykania, karmienia oraz wędzidełek języka (certyfikat Tongue Tie Specialist). Jestem certyfikowany terapeutą AOMT i Empathy Dolls®, współpracuję z Hura Medical Center i Fundacją Mlekiem Mamy. W terapii łączę metody naukowe z indywidualnym podejściem: „Nie ma uniwersalnych ćwiczeń – każde dziecko ma swoją historię”.