Ocena skróconego wędzidełka noworodka i niemowlaka

Temat wędzidełek, w tym ich ocena i diagnoza potencjalnej akyloglosji wciąż nie jest odpowiednio określona. Nie ma jednego standardu postępowania, a badania ciągle trwają… W tym wpisie chcę przybliżyć wiedzę bardziej naukową.Noworodek w trakcie badania wędzidełka

Diagnoza ankyloglosji (ankyloglossia)

Podczas diagnozy budowy jamy ustnej sprawdzane są wędzidełka: warg, policzkowe oraz języka. Rodzice niejednokrotnie nie wiedzą gdzie mają zasięgnąć opinii, aby wędzidełko było prawidłowo ocenione. W wyborze odpowiedniego specjalisty pomocne jest, aby rodzic zapytał:
1.czy osoba zajmuje się sprawdzaniem wędzidełek,
2.czy oceni strukturę, funkcje oraz powiąże ewentualne objawy występującego skrócenia,
takim specjalistą może być: logopeda wczesnej interwencji lub logopeda/neurologopeda, który pracuje z najmłodszymi.

Podczas oceny nie chodzi o samą strukturę (budowę) wędzidełka, ale również o to czy i jak wpływa na funkcje aparatu orofacjalnego, całego ciała oraz jakie daje objawy. Według artykułu:

Understanding the Lingual Frenulum: Histological Structure, Tissue Composition, and Implications for Tongue Tie Surgery Nikki Mills , Donna T. Geddes, Satya Amirapu, and S. Ali Mirjalili Received 12 December 2019:

u niektórych wędzidełko jest zbudowane z kolagenu typu III, I lub pół na pół. Mowa tu o elastynie i kolagenie – nie umiemy tego ocenić podczas badania gabinetowego, chodzi tu o funkcję języka. Elastyna powoduje, że wędzidełko jest rozciągliwe, a kolagen zapobiega rozciąganiu, ma magazynować energię i kiedy zaprzestaniemy stosowania siły rozciągającej kolagen powinien spowodować powrót tkanki do wyjściowego położenia.

Indywidualne podejście

Skrócone wędzidełka negatywnie wpływają na umiejętność karmienia, ale nie zawsze! Wiele dzieci ze skróconym lub skróconymi wędzidełkami będzie karmionych piersią i dobrze przybierało na wadze, aczkolwiek to nie są jedyne cele małego człowieka.

Dla niemowląt ważne jest (za M. Emanuele):

1. Wysypianie się: skrócone wędzidełka wpływają na pozycję języka w jamie ustnej, a tym samym mogą utrudniać regenerację czego wynikiem są ciągłe pobudki.

  1. Drogi oddechowe – ograniczenia w jamie ustnej ograniczają siłę, ton i funkcję języka, co wpływa na drogi oddechowe.
  2. Trawienie: nawet kiedy dziecko przybiera na wadze może mieć objawy żołądkowo-jelitowe, w tym gazy, refluks, problemy z wypróżnianiem.
  3. Postawa: asymetria, spłaszczenie główki, kręcz szyi itp.
  4. Poruszanie się: skrócone wędzidełka hamują prawidłowy ruch ramion, szyi, języka itd. Wszystko co hamuje ruch języka wpływa na ruchy całego ciała.

Myśląc o noworodku/niemowlaku powinniśmy wziąć pod uwagę o wiele więcej niż to czy je i przybiera na wadze! Dlatego tak ważna jest wczesna interwencja i działania profilaktyczne.

Dominika Kopczyńska Neurologopeda

Autor

Dominika Kopczyńska

Neurologopeda, Logopeda Wczesnej Interwencji

Prowadzę Gabinet Logopedyczny GuguKabi dojeżdżając do pacjentów w Olsztynie i okolicy. Pracuję z noworodkami i niemowlętami, rozwiązując problemy ssania, połykania, karmienia oraz wędzidełek języka (certyfikat Tongue Tie Specialist). Jestem certyfikowany terapeutą AOMT i Empathy Dolls®, współpracuję z Hura Medical Center i Fundacją Mlekiem Mamy. W terapii łączę metody naukowe z indywidualnym podejściem: „Nie ma uniwersalnych ćwiczeń – każde dziecko ma swoją historię”.