Gimnastyka buzi i języka

Drogi Rodzicu!

Poniżej przedstawione zostały przykładowe przyjemne ćwiczenia buzi, które można wykorzystać podczas przygotowywania posiłku zachęcając dziecko do gimnastyki aparatu mowy. Ćwiczenia nie powinny trwać długo, wystarczy kilka minut dziennie.

 1. Jak najdłuższe utrzymanie produktu pomiędzy czubkiem języka, a wałkiem dziąsłowym (np. podczas czytania bajki). Usta powinny być zamknięte.
 2. Zdmuchiwanie płatków śniadaniowych z talerzyka za pomocą słomki. Słomka powinna być przytrzymywana środkiem ust, nie powinna być przygryzana (dotyczy to każdego ćwiczenia ze słomką).
 3. Odgryzanie kawałka lekko twardego pokarmu przednimi zębami i żucie go.
 4. Przekładanie językiem pokarmu na przemian od jednego policzka do drugiego.
 5. Robienie pieczątek na plastikowym talerzyku wcześniej posmarowanymi ustami np. dżemem/miodem ułożonych w okienko.
 6. Jedzenie paluszków bez przytrzymywania ich dłonią.
 7. Trzymanie zębami i wargami lekkich produktów na małej plastikowej łyżeczce.
 8. Picie jogurtu przez zakręcone słomki.
 9. Przysysanie i przenoszenie za pomocą słomki różnych produktów spożywczych z jednej miseczki do drugiej począwszy od najlżejszych. Przenoszone produkty powinny być większe niż średnica słomki.
 10. Trzymanie między wargami, a zębami. Rodzic/rodzeństwo próbuje zabrać, dziecko na to nie pozwala (ćwiczenie można zrobić przy pomocy warzyw).
 11. Dziecko robi bąbelki w wodzie, dmuchając przez słomkę.
 12. Wlewamy wodę do plastikowej miseczki. Prosimy dziecko, żeby nabrało powietrza noskiem i lekko dmuchało na powierzchnię napoju tak, aby utworzyły się fale.

W ramach wątpliwości lub pytań zapraszam do kontaktu. Smacznego!