Karmienie – pierwsze doświadczenia w rozwoju mowy dziecka

Dziecko w okresie prenatalnym zbiera pierwsze doświadczenia, których skutki widzimy w życiu bezpośrednio po jego narodzinach.

A zatem czego dziecko doświadcza przed przyjściem na świat?

Siódmy miesiąc życia płodowego to czas, kiedy dziecko ma już wykształcone kubki smakowe oraz receptory węchu. Dzięki połykaniu wód płodowych ćwiczy odruchy niezbędne do życia poza łonem, czyli do spożywania pokarmu.

Zdarza się, że dziecko napotka trudności na drodze rozwoju. Przykładem takich trudności może być stwierdzone wielowodzie, będące podłożem kłopotów z połykaniem wód, czego następstwem w życiu może być niechęć dziecka do jedzenia. Smak wód jest uzależniony od diety matki. To, co mama je podczas ciąży ma wpływ także na późniejsze preferencje smakowe dziecka. Ważne jest, aby dostarczać dziecku rozmaitości smakowych, gdyż po urodzeniu będzie bardziej otwarte na różne smaki.

Ciąża to nie choroba, ale stan odmienny, w związku z czym bardzo szczególny, wpływający bezpośrednio na życie rozwijające się w organizmie matki. Warto unikać szkodliwych produktów w tym czasie, do których należą m.in.: alkohol (ma działanie mutagenne), surowe ryby i mięso (ryzyko zakażenia toksoplazmozą), surowe jajka (ryzyko zakażenia salmonellą), sery pleśniowe. Naukowcy również rekomendują odstawienie kawy na okres ciąży. Istotne jest,  aby jeść  dla dwojga, a nie za dwoje jak powszechny stereotyp głosi.  Niewłaściwe odżywianie oraz otyłość w czasie odmiennym są czynnikami narażającymi dziecko na zaburzenia metabolizmu, wzroku, a nawet stany zapalne u płodu, których wynikiem może być nieprawidłowy rozwój mięśni szkieletowych.

Dlaczego o tym wszystkim pisze logopeda?

Wszelkie nieprawidłowości, które pojawią się w okresie ciąży mogą rzutować na rozwój dziecka. Ze względu na ilość czynników wpływających na rozwój mowy warto wspomnieć o korzeniach napotkanych trudności, działając profilaktycznie we wskazanych momentach.

Dominika Kopczyńska Neurologopeda

Autor

Dominika Kopczyńska

Neurologopeda, Logopeda Wczesnej Interwencji

Prowadzę Gabinet Logopedyczny GuguKabi dojeżdżając do pacjentów w Olsztynie i okolicy. Pracuję z noworodkami i niemowlętami, rozwiązując problemy ssania, połykania, karmienia oraz wędzidełek języka (certyfikat Tongue Tie Specialist). Jestem certyfikowany terapeutą AOMT i Empathy Dolls®, współpracuję z Hura Medical Center i Fundacją Mlekiem Mamy. W terapii łączę metody naukowe z indywidualnym podejściem: „Nie ma uniwersalnych ćwiczeń – każde dziecko ma swoją historię”.