Logopeda w przedszkolu

Bardzo często przedszkola oferują zajęcia logopedyczne. Rodzice mają poczucie, że skoro w przedszkolu jest logopeda to dziecko jest zaopiekowane.

Jak to wygląda w praktyce?
Mimo ogromnych chęci dyrekcji przedszkoli, specjalistów jak i potrzeb, w praktyce wygląda to tak, że zajęcia odbywają się raz w tygodniu! Dodatkowo nie zajmuje to całego dnia ale godzinę, bądź dwie, w optymistycznych przypadkach może trzy.

Co to oznacza dla dziecka?
Na początku Logopedzi przeprowadzają badania przesiewowe – badania, które wskazują czy dziecko wymaga interwencji logopedycznej. Badania jakie wykonywałam wskazują, że coraz więcej dzieciaków potrzebuje podjęcia działań terapeutycznych. W grupie jest przykładowo 20 dzieci. Nie skłamię jeżeli powiem, że połowa czy 3/4 dzieci w grupie wymaga interwencji. Logopeda musi w tym momencie wybierać – to dziecko wezmę, a tego nie? Wezmę każde – wtedy zajęcia będą raz w miesiącu (w przypadku gdy dziecko systematycznie uczęszcza)? A może połączę w grupę? Ale jak połączyć w grupę dzieci, w której każde jest inne, ma różne potrzeby i deficyty?

Zarówno opiekunowie grup jak i sami rodzice mówią o „ćwiczeniach buzi i języka”. To może być fajną formą stymulacji, ale dla dzieci, które rozwijają się bez żadnych zakłóceń. Gdy dziecko wymaga terapii logopedycznej niezbędne jest zaopiekowanie się nim dodatkowo poza zajęciami w przedszkolu – głównie z powodu braku czasu.

A co jeszcze w przypadku kiedy przedszkole jest połączone ze żłobkiem? Dzieciom w grupie żłobkowej nie poświęca się w ogóle czasu i opieki logopedycznej. Pytanie dlaczego? Bo mogą „poczekać”? Ale na co? Rozwój mowy przypada na pierwsze lata życia dziecka. Stwierdzenie „proszę czekać” to stereotyp, który trudno, ale trzeba zwalczyć.

Patrząc na to z tej strony proszę sobie odpowiedzieć na pytanie – czy zajęcia z logopedą w przedszkolu wystarczą? Czy faktycznie kilkanaście minut w tygodniu, kilkadziesiąt w skali miesiąca może przynieść efekt w postaci progresu w „terapii”? A ile godzin w tygodniu czy miesiącu musimy poświęcić na trening na siłowni czy biegowy by osiągnąć efekt, czuć postęp?

W trosce o dzieciaki… Opieka logopedyczna w przedszkolu – czy to wystarczy?