Spora część kobiet doświadcza trudności przy pierwszym karmieniu swojego maluszka. Problemy często się pogłębiają powodując frustrację, niechęć i w ostateczności rezygnację. Gdy zostaje podjęta decyzja o przejściu z karmienia piersią na karmienie butelką i rzeczywiście zaczyna działać, powoduje to ulgę, ale również poczucie rozczarowania, że mimo, iż mama tak bardzo chciała karmić piersią, to nie potrafi tego zrobić, wzbudzając w sobie poczucie winy.
O tym jak ważne jest karmienie piersią mówią wszyscy eksperci, zwłaszcza logopedzi. Niewątpliwie jest to najkorzystniejsze dla dziecka. Jednak jest grupa kobiet, u których karmienie piersią nastręcza mnóstwo problemów, powodując stres związany z nadchodzącą porą posiłku. Ponadto niewłaściwe karmienie może być przyczyną objawów niechęci dziecka do jedzenia.
Na co zwrócić szczególnie uwagę?
- Nadanie rytmu, czyli zaplanowanie orientacyjne pory posiłków. Pomaga to dziecku zorientować się kiedy jest pora na sen, jedzenie czy zabawę.
- Nie należy karmić w nerwowej atmosferze.
- Podczas karmienia dziecko oddycha przez nos. Warto dopilnować, aby zawsze przed przystawieniem maluszek miał czysty nos.
- Nabrzmiałe piersi pokarmem powodują trudność w ssaniu niemowlęcia, dlatego aby ułatwić to maluszkowi można odciągnąć trochę pokarmu, wówczas pierś jest bardziej miękka.
- Bardzo ważne jest to w jakiej pozycji karmione jest dziecko. Pozycja na płasko jest niewskazana, gdyż dzieci karmione w taki sposób narażone są na kłopoty z ulewaniem, wymiotami, problemy z oddychaniem. Może również powodować zapalenie ucha środkowego.
Powyżej wypisana została tylko część wskazówek. Najważniejsze jest, aby znaleźć przyczynę problemów z karmieniem dziecka piersią. Karmienie z butelki często bywa wybawieniem. W takim przypadku warto się zastanowić dlaczego to pomogło? Drodzy Rodzice, nie borykajcie się z zaistniałą sytuacją. Specjaliści, u których można zasięgnąć porady w tym temacie to: położne laktacyjne, fizjoterapeuci, logopedzi, psycholodzy, lekarze.