Jaki żłobek wybrać dla dziecka?

kindergarten-1322559_1920W Internecie każdy z Rodziców może przeczytać wiele rad dotyczących wyboru żłobka dla dziecka. Słyszał też wiele porad i podpowiedzi od rodziny i znajomych. Mając na uwadze to, czym się zajmuję chciałabym ugryźć temat z całkiem innej strony.

Dlaczego? Myślę, że jednym z głównych powodów jest wciąż zbyt niska świadomość. Najczęściej, gdy mowa o terapii dzieci w wieku żłobkowym można usłyszeć: ma jeszcze czas, ale one jeszcze nie mówią, a to właśnie w tym czasie warto korygować, aby później było mniej problemów, trudności. Już niemal na całym świecie logopeda towarzyszy dziecku na każdym etapie życia.

  1. Czy w żłobku jest zatrudniony logopeda?

Przygotowując się do tego wpisu czytałam wiele rad i artykułów dotyczących tego tematu. W żadnym nie było nic napisane o zatrudnionej kadrze nawet nie tyle w kontekście kwalifikacji co zawodu jaki wykonuje. Warto zapytać czy w żłobku jest zatrudniony logopeda. Faktem jest, że logopeda czuwa także nad całościowym rozwojem dziecka, gdyż mowa nie jest odizolowana. Nie wszyscy wiedzą jakie czynniki wpływają na rozwój mowy dziecka i tak naprawdę jak on przebiega.

  1. Sposób karmienia dziecka

Karmienie dziecka podczas dnia w żłobku przebiega co najmniej kilka razy. Jeżeli Rodzic był na konsultacji logopedycznej ze swoim dzieckiem to zapewne został poinstruowany czego należy unikać, jak prawidłowo postępować właśnie podczas karmienia.

  1. Akcesoria wykorzystywane do karmienia

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest dobór odpowiednich akcesoriów do karmienia. Trudno jest pisać o uniwersalnych sztućcach z jakich ma korzystać dziecko. Logopeda pracujący w żłobku obserwując dziecko w ciągu dnia, podczas posiłków może zarekomendować pewne rozwiązania. To samo dotyczy samych fotelików do karmienia, gdyż pozycja przyjmowana podczas posiłków ma ogromy wpływ na odpowiednią pracę związaną ze spożywanym posiłkiem.

  1. Zajęcia dodatkowe

Kolejne rady na jakie trafiłam to wybór takiego żłobka, w których są zajęcia dodatkowe. Jeżeli nie ma logopedy na stałe w kadrze to może są chociaż prowadzone cykliczne zajęcia? Z przykrością muszę stwierdzić, że ani razu nie trafiłam na wyróżnienie zajęć logopedycznych. Działania logopedyczne w żłobku mogą zniwelować potrzebę późniejszej terapii. Takie zajęcia są istotne zarówno w kontekście usprawniania narządów mownych, ale też stałego nadzoru i szybkiej interwencji.

Oczywiście są też inne istotne elementy. Powyżej chciałam zwrócić uwagę na to, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru żłobka dla swojej pociechy, a NIESTETY często jest pomijane. Rola logopedy jest ogromna, jednak nie na każdym etapie rozwoju dziecka ma szansę podjąć kroki profilaktyczne czy interwencyjne. Warto mieć tego świadomość i ją szerzyć, a ww. punkty uwzględnić przy planowaniu rozwoju swoich pociech.