W Internecie każdy z Rodziców może przeczytać wiele rad dotyczących wyboru żłobka dla dziecka. Słyszał też wiele porad i podpowiedzi od rodziny i znajomych. Mając na uwadze to, czym się zajmuję chciałabym ugryźć temat z całkiem innej strony.
Dlaczego? Myślę, że jednym z głównych powodów jest wciąż zbyt niska świadomość. Najczęściej, gdy mowa o terapii dzieci w wieku żłobkowym można usłyszeć: ma jeszcze czas, ale one jeszcze nie mówią, a to właśnie w tym czasie warto korygować, aby później było mniej problemów, trudności. Już niemal na całym świecie logopeda towarzyszy dziecku na każdym etapie życia.
- Czy w żłobku jest zatrudniony logopeda?
Przygotowując się do tego wpisu czytałam wiele rad i artykułów dotyczących tego tematu. W żadnym nie było nic napisane o zatrudnionej kadrze nawet nie tyle w kontekście kwalifikacji co zawodu jaki wykonuje. Warto zapytać czy w żłobku jest zatrudniony logopeda. Faktem jest, że logopeda czuwa także nad całościowym rozwojem dziecka, gdyż mowa nie jest odizolowana. Nie wszyscy wiedzą jakie czynniki wpływają na rozwój mowy dziecka i tak naprawdę jak on przebiega.
- Sposób karmienia dziecka
Karmienie dziecka podczas dnia w żłobku przebiega co najmniej kilka razy. Jeżeli Rodzic był na konsultacji logopedycznej ze swoim dzieckiem to zapewne został poinstruowany czego należy unikać, jak prawidłowo postępować właśnie podczas karmienia.
- Akcesoria wykorzystywane do karmienia
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest dobór odpowiednich akcesoriów do karmienia. Trudno jest pisać o uniwersalnych sztućcach z jakich ma korzystać dziecko. Logopeda pracujący w żłobku obserwując dziecko w ciągu dnia, podczas posiłków może zarekomendować pewne rozwiązania. To samo dotyczy samych fotelików do karmienia, gdyż pozycja przyjmowana podczas posiłków ma ogromy wpływ na odpowiednią pracę związaną ze spożywanym posiłkiem.
- Zajęcia dodatkowe
Kolejne rady na jakie trafiłam to wybór takiego żłobka, w których są zajęcia dodatkowe. Jeżeli nie ma logopedy na stałe w kadrze to może są chociaż prowadzone cykliczne zajęcia? Z przykrością muszę stwierdzić, że ani razu nie trafiłam na wyróżnienie zajęć logopedycznych. Działania logopedyczne w żłobku mogą zniwelować potrzebę późniejszej terapii. Takie zajęcia są istotne zarówno w kontekście usprawniania narządów mownych, ale też stałego nadzoru i szybkiej interwencji.
Oczywiście są też inne istotne elementy. Powyżej chciałam zwrócić uwagę na to, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru żłobka dla swojej pociechy, a NIESTETY często jest pomijane. Rola logopedy jest ogromna, jednak nie na każdym etapie rozwoju dziecka ma szansę podjąć kroki profilaktyczne czy interwencyjne. Warto mieć tego świadomość i ją szerzyć, a ww. punkty uwzględnić przy planowaniu rozwoju swoich pociech.