Mleko matki

Kiedy dziecko ze wskazań medycznych nie może pozostać z matką tuż po urodzeniu jest to dla rodziców niezwykle stresująca sytuacja, która rodzi mnóstwo intensywnych emocji jak silny lęk o dziecko, poczucie winy, bezradność czy gniew. Wówczas rodzice najbardziej potrzebują rzetelnej, wyczerpującej informacji na temat stanu dziecka, wskazówek jak mogą pomóc oraz zrozumienia i wsparcia ze strony otoczenia.

Jeśli wiadomo, że dziecko w najbliższym czasie nie będzie mogło być przystawiane do piersi należy jak najszybciej pomóc matce odciągnąć pierwszą siarę. Dziecko potrzebuje siary już w pierwszych godzinach po urodzeniu. Jeśli nie może jeszcze jeść, należy podać kilka kropel na śluzówkę jamy ustnej, aby wspomóc odporność, dojrzewanie funkcji układów i narządów, zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu powikłań.

Pierwszą siarę matka odciąga samodzielnie lub z pomocą opiekującej się nią położną. Siarę najskuteczniej odciąga się ręką co jest bezpieczne i niebolesne. Początkowo często udaje się uzyskać tylko parę kropel, które należy zbierać bezpośrednio do strzykawki. Jeśli wypływ jest obfitszy można użyć wyparzonego kieliszka do leków lub laktatora.

Zawsze, gdy dziecko nie może być karmione piersią matka powinna systematycznie odciągać pokarm ręką lub przy użyciu laktatora tak jak normalnie by karmiła, czyli z częstotliwością około 8-10 razy na dobę bez przerwy nocnej dłuższej niż 5 godzin. Początkowo ilości odciąganego mleka będą niewielkie lub nie uda się go uzyskać wcale, ale systematyczne pobudzanie piersi ma kluczowe znaczenie dla późniejszej prawidłowej laktacji. Wszystkie matki także skrajnie urodzonych wcześniaków powinny stymulować laktację do momentu osiągnięcia ok. 750. ml mleka na dobę lub 1000 ml przy wieloraczkach i utrzymywać taką produkcję pierwszych 3-4. tygodni po porodzie.

Mleko po odciągnięciu najlepiej podawać od razu lub na następne karmienie. Mleko przeznaczone na później należy jak najszybciej schłodzić. Mleko odciągane przez dobę może być po schłodzeniu schowane do jednego pojemnika, a następnie zamrożone.

Zamrożone mleko należy rozmrażać przez pozostawienie go w lodówce, pozostawienie w temperaturze pokojowej do rozmrożenia lub wstawienie do ciepłej wody o temperaturze nie większej niż 37 stopni. Rozmrożone mleko można przechowywać w lodówce do 24. godzin jeżeli pojemnik nie został otwarty, a do 12. godzin w przypadku jego otwarcia. Mleko rozmrożone w lodówce po wyjęciu można bezpiecznie podać dziecku przez kolejne 4 godziny.

Gdy istnieje możliwość dowożenia mleka przez rodziców raz na dobę najlepiej by było to mleko świeże przechowywane w lodówce i przewożone w lodówce samochodowej lub w termo torbie z wkładami chłodzącymi. Podobnie wygląda transport mleka mrożonego lecz wolne przestrzenie miedzy pojemnikami należy wypełnić czystymi pieluchami lub ręcznikami. Zwykły lód nie nadaje się w tym przypadku, ponieważ szybko osiąga wyższą temperaturę niż mrożone mleko.

Sposób podawania dziecku odciągniętego pokarmu powinien być dobierany indywidualnie. W przypadku wcześniaków i dzieci z problemami zdrowotnymi rzutującymi na funkcje jedzenia dobrze by robili to specjaliści działający w zespole: lekarz, pielęgniarka, neurologopeda, fizjoterapeuta.