Rodzice decydujący się na pierwszą wizytę u logopedy mogą spodziewać się obszernego wywiadu dotyczącego historii rozwoju swojego dziecka. Czemu to służy? Dobry wywiad pokazuje podłoże, przyczyny tego jakie funkcje rozwijają się prawidłowo, a jakie nie. Wówczas mamy nadzieje na to, że podejmując działania terapeutyczne będą one prawidłowo ukierunkowane.
Podczas pytań zdarza się, że Rodzice nie pamiętają niektórych kwestii. Co więcej, dziwią się słysząc niektóre pytania. Każde ma swoje uzasadnienie. Jeżeli Rodzic o czymś zapomni lub po prostu nie zwróci uwagi na poszczególne czynniki w rozwoju ich dziecka to w porządku, specjaliści nie oceniają. Żeby było łatwiej, zawsze staram się naprowadzić Rodziców.
Jakich pytań między innymi można się spodziewać?
1. Dane okresu ciążowo-porodowego
– czy ciąża przebiegała prawidłowo?
– czy i jakie leki mama dziecka przyjmowała podczas ciąży?
– w którym tygodniu ciąży nastąpił poród?
– rodzaj porodu (siłami natury, cięcie cesarskie, zabiegi położnicze) oraz jego przebieg?
– stan dziecka po porodzie?
– jak dziecko było karmione po porodzie (dożylnie, przez sondę, naturalnie, z butelki)?
W odpowiedzi na te pytania pomocny będzie wypis karty noworodka oraz książeczka zdrowia.
2. Historia karmienia
– jak dziecko było karmione po wyjściu ze szpitala?
– jakie pozycje oraz sposoby karmienia dziecka stosowali Rodzice?
– jakie problemy napotkane zostały podczas karmienia dziecka?
3. Stan zdrowia dziecka
– wyniki badań: wzroku, słuchu, inne
– czy były stwierdzone nieprawidłowości, schorzenia, wady?
– przebieg rozwoju motorycznego: siadanie, raczkowanie, chodzenie, nieprawidłowości napięcia mięśniowego i inne
4. Co niepokoi Rodziców w rozwoju dziecka, którzy zgłaszają się do logopedy? A może przyszli tylko na konsultację profilaktyczną?
To tylko przykłady pytań. Czy należy się ich bać? Absolutnie nie! Mają one na celu zdobycie informacji pozwalających na jak najdokładniejszą diagnozę. Podczas pierwszego spotkania Rodzice mogą się również zastanawiać: nie mógłbym/mogłabym tego wypełnić, a logopeda popracowałby już w tym czasie z moim dzieckiem? Otóż praktyka uczy, że samo wypełnienie wywiadu przez Rodzica, często zdawkowo bez nakreślenia podstaw danego pytania nie wystarcza. Logopeda wie o co pytać, a po przeczytaniu takiego wywiadu ma dalej mnóstwo pytań. Rozmowa potrafi wykazać wiele istotnych kwestii, na które również warto zwrócić uwagę.